Yetişkin külodu

Bakımı zorlaşan ve yatağa bağlı hastalarda öncelikli olarak tercih edilen, bununla birlikte idrar kaçırma sorunu olan yetişkin kadın ve erkeklerin de rahatlıkla kullandığı hasta bezi ve yetişkin külodu çeşitleri, farklı markalar tarafından üretilir. Çocuk bezleri ve kadın pedleri ile aynı mantıkta işlevi olan hasta bezleri, kullanımı son derece pratik ve kolay ürünlerdir. İnternet üzerinden online olarak  satışa sunulan hasta bezleri ve yetişkin külotları, hasta alt bezi modellerinin yanı sıra bakım ürünleri de geniş alternatiflerle sunulur. Piyasada çok farklı markaların ürettiği hasta bezi modelleri, klasik ya da kolay giyilen külot modelleri ile öne çıkar.

Yetişkin hastaların fizyolojik özelliklerine uygun olarak tasarlanmış külotlu hasta bezi modelleri, tıpkı bebek ve çocuklarda olduğu gibi farklı beden ebatlarına göre üretilir. Hasta bezi markaları tarafından üretilen modeller, bakımı zor yatalak hastaların konforunu ön planda tutan ve hijyenik olarak fonksiyonel özellikler taşıyan tasarımlardan oluşur. Sıkışma tip idrar kaçırma gibi sorunları olan hastalar için sızıntılara karşı koruma bariyerli olarak tasarlanan hasta külot bez, yatalak olmayan hastalar tarafından kendi kendine giyebilecekleri kadar pratiktir. Kadın ve erkeklerin farklı fizyolojik yapılarına göre üretilen sızdırmayan hasta bezi çeşitleri, erkeklerde sıvı emici yoğunluğu ön tarafta, kadınlarda ise orta tarafta olacak biçimde tasarlanır. Bu sayede, bez içerisindeki sıvı yeniden dışarıya sızmaya fırsat bulamadan jel haline gelerek koruma altına alınır.

Yetişkin külodu ve hasta bezi çeşitleri, kolay bulunma ve ekonomik olma özellikleri ile tercih edilen markalar arasında yer alır. Yalnızca hasta bezi kategorisinde üretim yapan bazı markalar, kullanım ihtiyaçlarına profesyonel bir anlayışla çözümler sunar. Islak mendil alanında bir marka haline gelen bazı markalar hasta bezi üretiminde de başarılı markalar arasında yer alır.

Yatağa bağımlı hastalar, idrar kaçırma sorunu olan, sıkışma tipi idrar kaçırma problemi olan ya da gezebilen ancak Alzheimer gibi hastalığı olan yaşlılar için kullanılan hasta bezleri, tercihe göre külotlu ya da belbantlı hasta bezi modelleri arasından seçilebilir. Seçtiğiniz ürün modeli ne olursa olsun, sıklıkla bezin değiştirilmesi hijyen ve sağlıklı kullanım açısından büyük önem taşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir